Datauppsättningar för transkription av medicinska journaler för AI- och ML-projekt

Off-the-shelf journaltranskriptionsdatauppsättningar för att komma igång med ditt Healthcare AI-projekt

Transkriptionsdata för medicinska journaler

Plugga in de medicinska data du har saknat idag

Hitta rätt transkriptionsdata för din medicinska AI

Träna din medicinska AI-modell noggrant med klassens bästa träningsdata. Vår standarddatakatalog gör det enkelt för dig att få medicinsk utbildningsdata som du kan lita på.

SpecialitetUngefär. Antal medicinska journalerUngefär. Antal karaktärer

Totalt

5,172,76611,331,920,127
Olycka och nödsituation359723,866
Allergi och immunologi22,20248,273,220
anestesiologi22,2804,80,25,191
Anestetika921,300
APRN1,69354,36,558
Kardiologi15,66,7213,20,98,50,575
Kardiotorak1227,06,280
Kardiotorakisk kirurgi1055,321
Klinisk hematologi27,546
Klinisk fysiologi16010,03,807
Intensivvård9,6453,42,13,951
Dental1,23329,74,753
Dermatologi3,47462,28,845
Diagnostisk radiologi7,59172,68,441
Öron, Näsa Och Hals65820,74,977
ED Läkarassistent7031,316
Nödsituation62,25616,24,31,343
Akutspecialist37812,72,557
Endokrinologi3,21291,07,557
Familjemedicin2,63,48053,40,93,592
Sjuksköterska utövare9,0181,86,24,462
Familjepraxis2,49869,42,820
Gastroenterologi62,15812,79,38,968
Allmänt31313,77,179
Allmän tandläkarpraktik2599,740
Allmänmedicin32711,91,224
Allmän psykiatri361,18,388
Allmän kirurg89314,11,292
Allmän kirurgi2,22089,65,239
Geriatrisk medicin5,3231,57,49,785
GI55018,71,706
Gynekologi2598,953
Hematologi - Onkologi39411,20,038
HONOM197,869
Hospice & Palliativ medicin412,10,206
hospitalist1,49344,03,854
IH-Industriell hälsa94527,57,753
Intern medicin6,23,0721,74,14,86,763
Internmedicin och nefrologi1115,19,283
Internmedicin, lungmedicin, kritisk vårdmedicin och sömnmedicin1022,10,331
Medicinsk onkologi674,87,088
Läkemedel1223,68,833
Nephrology39,82110,14,22,013
Neuro/TBI1,15751,42,035
Neurologi17,7864,90,64,199
Neurokirurgi75531,46,223
Sjuksköterskautövare43227,19,033
Sjuksköterska – Familj1132,81,032
GYNEKOLOG42,73911,41,18,874
Yrkesmedicin76334,76,696
Arbetsterapeut682,38,853
Onkologi82,30029,63,70,809
OPERATIV VÅRD513,637
Oftalmologi19,2994,48,44,680
Mun- och käkkirurg818,733
Oralkirurgi1332,527
Ortopedi och idrottsmedicin3,1651,43,93,798
Ortopedisk1,45,05327,75,08,345
Osteopatisk5,5661,36,79,541
Otolaryngology19,5483,95,00,098
Smärtbehandling3062,650
Smärtstillande medicin1135,515
PANP1,45,96044,53,32,915
Patologi43,4622,76,60,828
Pediatrisk tandvård4208,99,253
Pediatrisk pulmonologi401,58,625
Pediatrisk specialitet68220,63,509
Pediatrisk kirurgi2390,525
Pediatrik9,2714,26,54,058
Fysikalisk medicin och rehabilitering23,5235,77,01,697
Sjukgymnast1,71346,81,870
Läkare Asst.381,27,349
Plastikkirurgi – specialitet1836,04,359
Podiatrisk kirurgi241,08,258
fotvård12,0563,91,63,411
Förebyggande medicin1914,35,298
PRIMÄRVÅRD727,134
Psykiatri70,26935,10,76,474
Psykoterapi (specialitet)22929,61,345
Lung64,36815,66,29,273
Radiologi6,30,98364,19,87,812
Rehabilitering30,0789,61,87,590
Resident64119,90,867
reumatologi1244,32,080
Talterapi3279,81,803
Sportmedicin491,48,200
Kirurgi2,36,78864,27,35,680
Kirurgisk läkare assistent34,315
Kirurgisk specialitet29010,14,789
Thoraxmedicin271,64,106
Thoracic operation371,53,325
Transplantation321,28,670
Trauma & ortopedi1,30853,08,512
Okänd7,48,0541,69,50,98,900
Övre gastrointestinala kirurgi581,80,361
Urologi96,93413,55,27,616
VASKULÄR KIRURGI1566,74,129
Vaskulär/Allmänt2684,11,007
Sårvård2115,82,123

Vi hanterar alla typer av datalicenser, dvs. text, ljud, video eller bild. Datauppsättningarna består av medicinska datauppsättningar för ML: Läkardikteringsdatauppsättning, läkares kliniska anteckningar, medicinska konversationsdatauppsättningar, medicinska transkriptionsdatauppsättningar, läkare-patientsamtal, medicinska textdata, medicinska bilder – CT-skanning, MRI, ultraljud (insamlade grund anpassade krav) .

Shaip Kontakta oss

Hittar du inte det du letar efter?

Nya medicinska datauppsättningar från hyllan samlas in för alla datatyper 

Kontakta oss nu för att släppa dina bekymmer för insamling av data för hälsoträning

  • Genom att registrera mig godkänner jag Shaip Integritetspolicy och Användarvillkor och ge mitt samtycke till att ta emot B2B marknadsföringskommunikation från Shaip.