Journaltranskriptionsdatauppsättningar för AI- och ML-projekt

Off-the-shelf journaltranskriptionsdatauppsättningar för att komma igång med ditt Healthcare AI-projekt.

Transkription av journaldata

Plugga in de medicinska data du har saknat idag

Hitta rätt transkriptionsdata för din medicinska AI

Träna din medicinska AI-modell noggrant med klassens bästa träningsdata. Med transkriberad journal avses utskrift av läkar- och patientsamtal, utskrift av läkarutlåtanden och medicinsk bedömning. Det hjälper till att kartlägga patientens sjukdomshistoria för framtida besök och fungerar också som en referenspunkt för läkarna. Vår standarddatakatalog gör det enkelt för dig att få medicinsk utbildningsdata som du kan lita på.

Off-the-shelf transkriberade journaler:

  • Transkription av 257,977 31 timmar av verklig läkarediktering från XNUMX specialiteter för att träna hälsovårdens talmodeller
  • Olika transkriberade journaler – operationsrapport, utskrivningssammanfattning, konsultationsanteckning, erkännande, ED-anteckning, kliniknotis, etc.
  • PII-redigerat ljud och transkript som följer Safe Harbor-riktlinjerna i enlighet med HIPAA
SpecialitetCirka. Antal journalerCirka. Antal karaktärer
Smärtstillande medicin1135,515
Podiatrisk kirurgi241,08,258
Plastikkirurgi – specialitet1836,04,359
Läkare Asst.381,27,349
Sjukgymnast1,71346,81,870
Fysikalisk medicin och rehabilitering23,5235,77,01,697
Pediatrik9,2714,26,54,058
Pediatrisk kirurgi2390,525
Pediatrisk specialitet68220,63,509
Pediatrisk pulmonologi401,58,625
Pediatrisk tandvård4208,99,253
Patologi43,4622,76,60,828
PANP1,45,96044,53,32,915
fotvård12,0563,91,63,411
Smärtbehandling3062,650
Otolaryngology19,5483,95,00,098
Osteopatisk5,5661,36,79,541
Ortopedisk1,45,05327,75,08,345
Ortopedi & Idrottsmedicin3,1651,43,93,798
Oralkirurgi1332,527
Mun- och käkkirurg818,733
Oftalmologi19,2994,48,44,680
OPERATIV VÅRD513,637
Onkologi82,30029,63,70,809
Arbetsterapeut682,38,853
Kirurgi2,36,78864,27,35,680
Sårvård2115,82,123
Vaskulär/Allmänt2684,11,007
VASKULÄR KIRURGI1566,74,129
Urologi96,93413,55,27,616
Övre gastrointestinala kirurgi581,80,361
Okänd7,48,0541,69,50,98,900
Trauma & ortopedi1,30853,08,512
Transplantation321,28,670
Thoracic operation371,53,325
Thoraxmedicin271,64,106
Kirurgisk specialitet29010,14,789
Kirurgisk läkare assistent34,315
Yrkesmedicin76334,76,696
Sportmedicin491,48,200
Talterapi3279,81,803
reumatologi1244,32,080
Resident64119,90,867
Rehabilitering30,0789,61,87,590
Radiologi6,30,98364,19,87,812
Lung64,36815,66,29,273
Psykoterapi (specialitet)22929,61,345
Psykiatri70,26935,10,76,474
PRIMÄRVÅRD727,134
Förebyggande medicin1914,35,298
Dental1,23329,74,753
Allmänt31313,77,179
Gastroenterologi62,15812,79,38,968
Familjepraxis2,49869,42,820
Sjuksköterska utövare9,0181,86,24,462
Familjemedicin2,63,48053,40,93,592
Endokrinologi3,21291,07,557
Akutspecialist37812,72,557
Nödsituation62,25616,24,31,343
ED Läkarassistent7031,316
Öron, Näsa Och Hals65820,74,977
Diagnostisk radiologi7,59172,68,441
Dermatologi3,47462,28,845
Allmän tandläkarpraktik2599,740
Intensivvård9,6453,42,13,951
Klinisk fysiologi16010,03,807
Klinisk hematologi27,546
Kardiotorakisk kirurgi1055,321
Kardiotorak1227,06,280
Kardiologi15,66,7213,20,98,50,575
APRN1,69354,36,558
Anestetika921,300
anestesiologi22,2804,80,25,191
Allergi och immunologi22,20248,273,220
Olycka och nödsituation359723,866
IH-Industriell hälsa94527,57,753
GYNEKOLOG42,73911,41,18,874
Sjuksköterska – Familj1132,81,032
Sjuksköterskautövare43227,19,033
Neurokirurgi75531,46,223
Neurologi17,7864,90,64,199
Neuro/TBI1,15751,42,035
Nephrology39,82110,14,22,013
Läkemedel1223,68,833
Medicinsk onkologi674,87,088
Internmedicin, lungmedicin, kritisk vårdmedicin och sömnmedicin1022,10,331
Internmedicin och nefrologi1115,19,283
Intern medicin6,23,0721,74,14,86,763

Totalt

5,172,76611,331,920,127
hospitalist1,49344,03,854
Hospice & Palliativ medicin412,10,206
HONOM197,869
Hematologi – Onkologi39411,20,038
Gynekologi2598,953
GI55018,71,706
Geriatrisk medicin5,3231,57,49,785
Allmän kirurgi2,22089,65,239
Allmän kirurg89314,11,292
Allmän psykiatri361,18,388
Allmänmedicin32711,91,224

Vi hanterar alla typer av datalicenser, dvs. text, ljud, video eller bild. Datauppsättningarna består av medicinska datauppsättningar för ML: Läkardikteringsdatauppsättning, läkares kliniska anteckningar, medicinska konversationsdatauppsättningar, medicinska transkriptionsdatauppsättningar, läkare-patientsamtal, medicinska textdata, medicinska bilder – CT-skanning, MRI, ultraljud (insamlade grund anpassade krav) .

Shaip kontakta oss

Hittar du inte det du letar efter?

Nya medicinska datauppsättningar från hyllan samlas in för alla datatyper 

Kontakta oss nu för att släppa dina bekymmer för insamling av data för hälsoträning

  • Genom att registrera mig godkänner jag Shaip Integritetspolicy och Användarvillkor och ge mitt samtycke till att ta emot B2B marknadsföringskommunikation från Shaip.